Glen Echo Jerseys Carita and Chad Parker with daughter Klara and their Supreme Champion Dairy Cow, Glen Echo Golden Boy Melissa.
Glen Echo Jerseys Carita and Chad Parker with daughter Klara and their Supreme Champion Dairy Cow, Glen Echo Golden Boy Melissa. Tanya Easterby

Glen Echo takes the double at Show

UPDATE: The following is the full list of dairy results from the Gympie Show.

 

Overall Junior Judge: Simon Tognola
Reserve Overall Junior Judge: Todd Brown
Honorable Mention Junior Judge: Arielle Burow
Overall Junior Parader: Jacklyn Bradley
Reserve Overall Junior Parader: Simon Tognola
Honorable Mention Junior Parader: Courtney Shirley

Illawara Results 2013

  • Juvenile Champion Heifer: Jondene Thelma 48 (F&S Johnstone & Sons)
  • Reserve Juvenile Champion Heifer: Tara Gwen 73 (M&G Henry)
  • Honourable Mention: Riverwood Model 6 (Ledger Family)
  • Champion Cow: White Park Polly 462 (M&G Henry)
  • Reserve Champion Cow: Jondene Beauty 33 (F&S Johnstone & Sons)
  • Honourable Mention: Jondene Thelma 46 (F&S Johnstone & Sons) 

 

Section 4005: Jondene Danity 112 (Nambour Rural) 1, Jondene Lorna (Nambour Rural) 2, Nambour Rural Treble Annie (Nambour Rural) 3.

Section 4007: Jondene Twinkle (F&S Johnstone & Sons) 1, Riverwood Favourite (Ledger Family) 2, Jondene Dainty (Nambour Rural) 3.

Section 4008: Riverwood Lyndal (Ledger Family) 1.

Section 4009: Dem Dia Buttercup 2 (Dem Dia Partnership) 1, Jondene Jimmy 14 (F&S Johnstone & Sons) 2, Happy Valley Lilac 17 (H Davis) 3.

Section 4010: Tara Coral (M&G Henry) 1, Jondene Judy (F&S Johnstone & Sons) 2, Happy Valley Empress (H Davis) 3.

Section 4011: Riverwood Model 6 (Ledger Family) 1, Tara Cherry (M&G Henry) 2.

Section 4012: Jondene Jackie (F&S Johnstone & Sons) 1.

Section 4013: Jondene Thelma (F&S Johnstone & Sons) 1, Tara Gwen (M&G Henry) 2, Riverwood Sovereign (Dem Dia Partnership) 3.

Section 4014: F &S Johnstone & Sons 1, M&G Henry 2, Ledger Family 3.

Section 4015: Riverwood Sovereign (Dem Dia Partnership) 1, Jondene Thelma (F&S Johnstone & Sons) 2, Tara Gwen (M&G Henry) 3.

Section 4016: Jondene Model 18 (F&S Johnstone & Sons) 1.

Section 4018: Tara Lace 8 (M&G Henry) 1, Riverwood Joan 6 (Ledger Family) 2, Dem Dia Fussy (Dem Dia Partnership) 3.

Section 4019: White Park Polly 462 (M&G Henry) 1, Jondene Beauty 33 (F&G Johnstone) 2, Jondene Beauty 34 (F&S Johnstone) 3.

Section 4020: Jondene Thelma 46 (F&S Johnstone) 1, Riverwood Lucy 2 (Ledger Family) 2, Tara Diamond (M&G Henry) 3.

Section 4022: F &S Johnstone 1, M&G Henry 2, Ledger Family 3.

Section 4023: F&S Johnstone 1, Ledger Family 2.

Section 4024: F&S Johnstone 1, Ledger Family 2.

Section 4025: F &S Johnstone 1, M&G Henry 2, Ledger Family 3.

Section 4026: Jondene Thelma 46 (F&S Johnstone) 1, White Park Polly 462 (M&G Henry) 2, Jondene Beauty 34 (F&S Johnstone) 3.

 

Ayreshire Results 2013

  • Juvenile Champion Heifer:  233 Pineville Popsilean (RG &RO Zerner) 1, 234 Pineville Thesigo Poker (RG & RO Zerner) 2.
  • Champion Heifer: 237 Nambour Rural Trident Grace (Nambour Rural)
  • Champion Udder: Pineville Orianas Witch (Nambour Rural)
  • Champion Cow: Pineville Orianas Witch (Nambour Rural)

 

Section 4007: Pineville Popsilean (RG&RO Zerner) 1.

Section 4009: Pineville Thesigo Poker (RG&RO Zerner) 1, Raleigh LE Islol (Nambour Rural) 2.

Section 4010: Nambour Rural Potters Amigo (Nambour Rural) 1.

Section 4012: Nambour Rural Trident Grace (Nambour Rural) 1.

Section 4021: Pineville Orianas Witch (Nambour Rural) 1.

Section 4024: Nambour Rural.

 

Ground Milking Competition 2013

  • Cow 5 years and over: Riverwood Lucy (Ledger Family) 1, Glen Echo Melissa (CC Parker) 2, Shadow Valley Dollar Dogaroo (J&J O'Donohue) 3.
  • Cow 4 years and Under 5 years: Jondene Beauty 33 (FS Johnstone & Sons) 1, Jondene Beauty 34 (FS Johnstone & Sons) 2, White Park Polly (MG Henry) 3.
  • Cow 3 years and under 4 years: Wellstrand Goldwin Georgie (Cockrane/Parker) 1, Jondene Dainty (FS Johnstone & Sons) 2, Shadow Valley TS Dabadoo (J&J O'Donohue) 3.
  • Cow or Heifer Under 3 years: Wild Oats Shottle Georgie (Cochrane/Parker) 1, Riverwood Sovereign (Dun Die Partnership) 2, Glen Echo Moonshot Tosca (C&C Parker) 3.
  • Champion Milk Cow: Jondene Beauty 33 (FS Johnstone & Sons)
  • Reserve Champion Milk Cow: Riverwood Lucy (Ledger Family)
  • Champion Butterfat Cow: Shadow Valley TS Dabadoo (J&J O'Donohue)
  • Reserve Champion Butterfat Cow: Riverwood Lucy (Ledger Family)
  • Champion Protein Cow: Jondene Beauty 33 (FS Johnstone & Sons)
  • Champion Fat-Protein Team of Two: Wellstrand Goldwin Georgie (Cochrane/Parker) 1, Wild Oats Shottle Georgie (Cochrane/Parker) 2.
  • Reserve Fat-Protein Team of Two: Glen Echo Melissa (CC Parker) 1, Glen Echo Moonshot Tosca (CC Parker) 2.
  • Supreme Pen of 3 Heifers: Jersey (D&J Grevett)
  • Reserve Supreme Pen of 3 Heifers: Illawara (FS Johnstone & Sons)
  • Honourable Mention Pen of 3 Heifers: Brown Swiss (K&R Cochrane)
  • Supreme Pen of 3 Cows: Jersey (D&J Grevett)
  • Reserve Supreme Pen of 3 Cows: Illawara (FS Johnstone & Sons)
  • Honourable Mention Pen of 3 Cows: Guernsey (J&J O'Donohue)
  • Supreme Juvenile Heifer: Yandavale RM Fayne (D&J Grevett)
  • Reserve Supreme Juvenile Heifer: Pineville Popsibear 2nd (R&R Zerner)
  • Honourable Mention Juvenile Heifer: Kelisher Sanchez Eskie (Brown Family)
  • Supreme Udder Heifer: Glen Echo Moonshot Tosca (CC Parker)
  • Reserve Supreme Udder Heifer: Wild Oats Shottle Georgie (Cochrane/Parker)
  • Honourable Mention Udder Heifer: Riverwood Sovereign 6 (Dun Die Partnership)
  • Supreme Heifer: Glen Echo Moonshot Tosca (CC Parker)
  • Reserve Supreme Heifer: Wildoats Shottle Georgie (Cochrane/Parker)
  • Honourable Mention Supreme Heifer: Glen Echo Comerica Jeans Megan (CC Parker)
  • Supreme Udder: Glen Echo GB Melissa (CC Parker)
  • Reserve Supreme Udder: Rising Sun Jeep Melody (D&J Grevett)
  • Honourable Mention Supreme Udder: TS Doboloo (J&J O'Donohue)
  • Supreme Cow: Glen Echo GB Melissa (CC Parker)
  • Reserve Supreme Cow: Rising Sun Jeep Melody (D&J Grevett)
  • Honourable Mention Supreme Cow: TS Doboloo (J&J O'Donohue)
     

 

ORIGINAL STORY: Kenilworth's Glen Echo Jersey Stud has quite a history of Gympie Show success and its victories in yesterday's dairy judging would not have surprised too many.

Glen Echo's Chad and Carita Parker were deservedly pleased with taking home the big prize for their dairy breeder Glen Echo Golden Boy Melissa.

They were closely followed by Reserve Supreme Cow winner Darren Grevett, of Yandavale Stud, for Yandavale Rising Sun Jeep Melody.

And behind them Jim O'Donohoe, who took a swag of prizes home to his Hirst Glen stud near Toowoomba.

"This is my first attempt at the Gympie Show and I'm over the moon," Mr O'Donohoe said.

"I'm old mates with Warren Gibson from Mooloo and I just came down to pick up a guernsey bull from him. It's a five-hour round trip, so I chucked some cows in the truck as well and thought I'd have a go."

But the day belonged to the big winners, Chad and Carita Parker and their toddler, Klara.

"We won last year and sold the cow and we were lucky enough to get the heifer award as well," Chad said yesterday.

"It's the first time we've won the cow judging for two years in a row."

"And we were lucky enough to get the top three in the Supreme Heifer competition.

"One was part owned with Kelvin and Ronnie Cochrane and the other two are ours."

Gympie Times


TOTES ADORBS: 65 of Gympie's best dog photos

premium_icon TOTES ADORBS: 65 of Gympie's best dog photos

Check out our heart-melting gallery.

Heading to Muster? Get ready for a big hurdle

Heading to Muster? Get ready for a big hurdle

Travellers advised to arrange new transport.

Local Partners